
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 50 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Switching Frequency | 550 kHz |
| Max Input Voltage | 4.4 V |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Topology | Boost |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Function | Step-Up |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Output Configuration | Positive |
| Max Output Current | 50 mA |
| Frequency | 550 kHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Dropout Voltage | 50 mV |
| Synchronous Rectifier | No |
| Operating Supply Current | 150 µA |
| Number of Pins | 8 |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
Stock: 240
Distributors
pcbx
Unit Price$3.71630
Ext.Price$3.71630
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.71630 | $3.71630 |
| 10 | $2.84941 | $28.49410 |
| 25 | $2.63267 | $65.81675 |
| 50 | $2.51056 | $125.52800 |
| 100 | $2.39410 | $239.41000 |
| 300 | $2.26099 | $678.29700 |
| 500 | $2.21177 | $1105.88500 |
| 1000 | $2.15533 | $2155.33000 |
